W Nidzicy warto wybrać się na grzyby. Puszcza nidzicka uznawana za najlepsze miejsce do grzybobrania. Znajdują się tu bory sosnowe, z dużą ilością mchów i borówek, jałowców. Rosną w nich głównie prawdziwki i borowiki, w bardziej suchych miejscach również występują kurki.

Browar z oranżadą
A co, jeżeli nie lubisz chodzić po lesie? W Nidzicy znajduje się naprawdę wiele interesujących zabytków. Jednym z nich jest dawny browar, który został wybudowany w 1868 roku. Jego początkowa nazwa to Schlossbrauerei Neidenburg, czyli Browar Zamkowy Nidzica. Po wojnie w browarze powstała rozlewnia oranżady, a następnie w 1958 roku była tu Nidzicka Wytwórnia Win i Miodów Pitnych. Browar został wpisany na listę zabytków w 1992 roku na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzisiaj ma prywatnego właściciela, a jego nazwa to Wytwórnia Win i Miodów Pitnych w Nidzicy.

Zamek Krzyżacki
Kolejnym ciekawym zabytkiem w Nidzicy jest Zamek Krzyżacki w stylu gotyckim. Został wybudowany w latach 1381-1400, a przebudowany w XIX wieku. Ponownie odbudowany był w latach 1960-1965. Zbudowany z cegły i kamienia na planie prostokąta, stanowi największy pokrzyżacki zamek na terenie Mazur.

Zamek krzyżacki w Nidzicy Początkowo funkcjonował jako siedziba komturów, następnie urzędów miejskich. Do 1945 roku był sądem obwodowym, później więzieniem.
Obecnie znajduje się w nim kilka instytucji, są to: Nidzicki Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka, Muzeum Ziemi Nidzickiej, trzygwiazdkowy hotel, restauracja, galeria malarstwa i pracownia rzeźby.

(Fot. By Semu - Praca własna, CC BY-SA 3.0)